Spausdinti

Slėniai

2008 m. Lietuvos Respublikos Vyriausybė priėmė nutarimą steigti penkis integruotus mokslo, studijų ir verslo centrus (Slėnius), kurių tikslas yra konkrečiose geografinėse vietovėse sutelkti mokslinių tyrimų, studijų ir imlaus žinioms verslo potencialą, kuris, turėdamas bendrą arba susijusią infrastruktūrą, kryptingai prisidėtų prie žinių visuomenės ir žinių ekonomikos kūrimo ir Lietuvos ūkio konkurencingumo stiprinimo.

Panaudojant Europos Sąjungos lėšas, Lietuvoje kuriami penki slėniai – „Santara“ ir „Saulėtekis“ Vilniuje, „Santaka“ ir „Nemunas“ Kaune bei „Jūrinis“ Klaipėdoje. Juose įgyvendinama per 20 investicinių projektų, iš kurių 14 koordinuoja Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), 9 – Ūkio ministerija.

Iš Švietimo ir mokslo ministerijos administruojamų ES struktūrinių fondų 14 slėnių investiciniams projektams skirta beveik 838 mln. Lt, iš jų – per 712 mln. Lt (85 proc.) – Europos Sąjungos lėšos. Tiek pat buvo numatyta skirti per Ūkio ministerijos administruojamas priemones.

Lietuva jau gali įvertinti pirmuosius Slėnių kūrimo rezultatus – įgyvendintuose slėnių projektuose bendradarbiauja mokslas ir verslas, kuriamos inovacijos. Slėniuose telkiama naujausia mokslinė įranga, atliekami šiuolaikiniai įvairių sričių moksliniai tyrimai – biomedicinos ir biotechnologijos, medžiagų mokslo, fizikinių ir cheminių technologijų, inžinerijos ir informacinių technologijų, gamtos išteklių ir žemės ūkio.

Trys iš 14 ŠMM koordinuojamų investicinių projektų kuriamuose slėniuose šiuo metu jau yra visiškai baigti.  Vilniaus universiteto Informacinių technologijų atviros prieigos centras "Santaros" slėnyje veikia „superkompiuteris“. „Saulėtekio“ slėnyje veikia Vilniaus Gedimino technikos universiteto Civilinės inžinerijos mokslo centras. Tai -  šiuolaikinis civilinės inžinerijos mokslinių tyrimų ir studijų centras su naujausia įranga, kurios dalis yra unikali Pabaltijo valstybėse.

Kaune kuriamame ,,Nemuno" slėnyje veikia KTU Maisto mokslo ir technologijų MTEP centras, aprūpintas šiuolaikine mokslinių tyrimų ir technologine įranga: tai sudaro puikias sąlygas studijoms ir šio centro sėkmingam bendradarbiavimui su maisto gamybos įmonėmis.

,,Nemuno" slėnyje atidarytas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Gyvūnų sveikatingumo ir gyvūninės kilmės žaliavų kokybės centras. Jame įrengtos ir nauja įranga aprūpintos septynios mokslinių tyrimų laboratorijos, kuriose bus vykdomi žmonėms ir gyvuliams pavojingų virusų bei kitų mikroorganizmų tyrimai, rengiamos kiaulienos ir galvijienos kokybės gerinimo genetiniu būdu metodikos ir schemos, kuriami nauji veterinariniai preparatai. Šis centras yra LSMU Veterinarijos akademijos vykdomo projekto „Gyvūnų sveikatingumo, mitybos ir gyvūninių žaliavų mokslo ir studijų infrastruktūros plėtra, mokslinio potencialo konsolidacija“ dalis.

Sparčiai įgyvendinami ir kiti slėnių projektai Kaune ir Vilniuje, taip pat projektuojamas mokslinių tyrimų laboratorijų pastatas slėnyje ,,Jūra“.  Lapkričio 15 d. pasirašyta mokslinio-tiriamojo laivo pirkimo sutartis.

Visi slėnių projektai turėtų būti įgyvendinti  iki 2015 m. pabaigos.

Sekite mūsų naujienas:

© 2019 Všį Vyriausybės strateginės analizės centras. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 300845435.

A. Goštauto g. 9, II a, LT-01108 Vilnius. Tel. 8 682 50 100, el. p. info@strata.gov.lt

 

Naudojant Vyriausybės strateginės analizės centro paskelbtą informaciją kituose leidiniuose, žiniasklaidos priemonėse, viešuose pristatymuose ir kitais būdais būtina nurodyti Vyriausybės strateginės analizės centrą kaip šaltinį.

Duomenų rinkimo ir tvarkymo tvarką reglamentuojanti privatumo politika.