Spausdinti

EBPO: Lietuva nedelsiant turi konsoliduoti aukštųjų mokyklų tinklą

Vilniuje surengtoje konferencijoje Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) pristatė rekomendacijas skirtas Lietuvos švietimo sistemos tobulinimui. Ekspertų vertinimu, Lietuvoje aukštojo mokslo institucijų yra per daug ir jos yra per mažos, kad sėkmingai konkuruotų tarptautiniu mastu, todėl Lietuva turi nedelsiant konsoliduoti aukštųjų mokyklų tinklą.

Pristatydamas EBPO ataskaitą organizacijos švietimo ekspertas Thomas Weko nurodė, kad Lietuvos aukštųjų mokyklų skaičius nėra adekvatus nei gyventojų skaičiui, nei teritorijai,  nei studentų skaičiui. „Pavyzdžiui, Danijoje yra beveik du kartus gyventojų ir studentų nei Lietuvoje, universitetų – tris kartus mažiau. Suomija turi du kartus daugiau studentų ir 14 universitetų. Lietuvoje veikia 23 universitetai, nors jos plotas penkis kartus mažesnis nei Suomijos“, – sakė Th. Weko.

Platus tinklas – grėsmė studijų ir mokslo kokybei

EBPO ataskaitoje nurodoma, kad  aukštojo mokslo institucijos per mažos, kad užtikrintų norimą studijų kokybę. „Mažėjant priimamų studentų skaičiui, sukuriamos prielaidos studijų kokybės mažėjimui. Traukiasi pasirenkamų dalykų skaičius, mažose studentų grupėse neįmanoma taikyti įvairių dėstymo metodų: organizuoti darbo grupėse ar diskusijų, studentams ribojamos galimybės mokytis iš bendramokslių“, – teigia Th. Weko. Atskaitoje akcentuojama kad 2010-2014 m. stojančiųjų į aukštąsias mokyklas sumažėjo trečdaliu, o aukštųjų mokyklų skaičius išliko nepakitęs.

Ataskaitoje atkreipiamas dėmesys, kad platus aukštojo mokslo institucijų tinklas apriboja Lietuvos galimybes turėti kritinę masę tyrėjų ir tinkamą infrastruktūrą, siekiant tyrimų srityje efektyviai konkuruoti tarptautiniu mastu. Iš užsienio pritraukiamų studentų ir tyrėjų skaičius išlieka menkas. 

„Platus aukštųjų mokyklų tinklas nėra efektyvus nei finansine, nei žmogiškųjų išteklių panaudojimo prasme“, – sako ekspertas. Th. Weko jau anksčiau viešėdamas Lietuvoje atkreipė dėmesį, kad konsolidavimas nėra tikslas savaime, tai yra priemonė pakelti studijų ir mokslo kokybę bei konkuruoti tarptautiniu mastu.

Į institucijų jungimą siūlo žiūrėti lanksčiai

EBPO rekomenduoja jungiant aukštąsias mokyklas vadovautis lankstumo principu, jungiant ne tik universitetus su universitetais, tačiau ir universitetus su kolegijomis ar universitetus su mokslinių tyrimų institutais. Ekspertų rekomendacijose nurodoma, kad turėtų būti stiprinama aukštųjų mokyklų strateginės vadybos gebėjimai, tam, kad aukštosios mokyklos galėtų išnaudoti konsolidacijos procesus didindamos institucijų rezultatyvumą. Taip pat papildomas dėmesys turėtų būti skiriamas personalui, kurio dėl aukštųjų mokyklų jungimo teks atsisakyti.

Ataskaitoje taip pat nurodoma, kad išsprendus neatidėliotinus aukštųjų mokyklų tinklo klausimus dėmesys turėtų būti skiriamas aukštojo mokslo prieinamumui, finansavimui ir aukštojo mokslo pasiekimams.

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) direktorius Ramojus Reimeris teigimu, EBPO ataskaita tik dar kartą patvirtino, kad fizinė aukštųjų mokyklų pertvarka yra būtina norint turėti patrauklią aukštojo mokslo sistemą. „Prasidėjus pertvarkos procesui pasigirdo spekuliacijų, kad pertvarka (ar kaip tik jos nebuvimas) yra asmeninių, politinių ar institucinių ambicijų tenkinimas. Vis dėlto tiek mūsų turimi duomenys, tiek užsienio ekspertų vertinimai dar kartą įrodo, kad su tokiu institucijų tinklu, kokį turime dabar, kalbėjimas apie geresnę studijų kokybę studentams, didesnius atlyginimus dėstytojams ir tyrėjams, aukštesnius tarptautinius reitingus, konkurencingus mokslo rezultatus sisteminiu lygmeniu yra sunkiai įmanomas“, – sako R. Reimeris.

MOSTA direktorius pastebi, kad estai neadekvatų akademinių institucijų tinklą sutvarkė seniau, dabar didina finansavimą ir stebi nuolat gerėjančius rezultatus. „Latviai aktyviai dirba spręsdami šią problemą. Lenkija gavo lygiai tokias pat rekomendacijas, galvoja kaip tvarkysis. O mes jau dešimt metų stagnuojame ir nesugebame pajudėti iš starto linijos“, – teigia R. Reimeris.

 

Su ataskaita kviečiame susipažinti paspaudus šią nuorodą.

Sekite mūsų naujienas:

© 2019 Všį Vyriausybės strateginės analizės centras. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 300845435.

A. Goštauto g. 9, II a, LT-01108 Vilnius. Tel. 8 682 50 100, el. p. info@strata.gov.lt

 

Naudojant Vyriausybės strateginės analizės centro paskelbtą informaciją kituose leidiniuose, žiniasklaidos priemonėse, viešuose pristatymuose ir kitais būdais būtina nurodyti Vyriausybės strateginės analizės centrą kaip šaltinį.

Duomenų rinkimo ir tvarkymo tvarką reglamentuojanti privatumo politika.