Spausdinti

MOSTA atveria pirminius tyrimų duomenis

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) pradeda skelbti pirminius tyrimų duomenis. Šia iniciatyva siekiama skatinti pirmiausiai akademinės bendruomenės ir verslo atstovus tyrimuose naudotus duomenis pritaikyti pakartotinai. Pavyzdžiui, atliekant kitus tyrimus, rengiant baigiamuosius studijų darbus, inicijuojant naujus projektus ar panaudojant šiuos duomenis kitiems poreikiams.

MOSTA vadovo Ramojaus Reimerio teigimu, duomenų atvėrimo visuomenei iniciatyvos yra paplitusios pasaulyje ir Europos Sąjungoje, o Lietuvoje duomenų atvėrimas vyksta gan fragmentiškai. „Viešojo sektoriaus institucijos įvairiais tikslais kaupia ir apdoroja milžiniškus kiekius duomenų. Pateikiant šiuos duomenis pakartotiniam naudojimui siekiama prisidėti prie bendros Europos Sąjungoje įgyvendinamos viešojo sektoriaus informacijos pakartotinio naudojimo politikos“, – teigia R. Reimeris. 

Anot R. Reimerio, pasaulyje gausu organizacijų atvėrusių duomenis visuomenei, pradedant tokiomis organizacijomis kaip NASA ar Amazon. „Tikimės, kad mūsų pateikiami duomenys bus naudingi pirmiausia tyrėjams, vykdantiems tyrimus studijų, mokslo, inovacijų ar žmogiškųjų išteklių srityse. Suteikdami prieigą prie pradinių duomenų, norime paskatinti mokslo bendruomenę bei studentus analizuoti duomenis, ieškoti naujų įžvalgų, kurios galėtų leisti patobulinti šių sričių politiką ar jos įgyvendinimą“, – nurodo R. Reimeris.

quote

Suteikdami prieigą prie pradinių duomenų, norime paskatinti mokslo bendruomenę bei studentus analizuoti duomenis, ieškoti naujų įžvalgų, kurios galėtų leisti patobulinti šių sričių politiką ar jos įgyvendinimą.

Atviri duomenys gali būti naudojami ne tik mokslinio pažinimo tikslais. Šiuos duomenis gali naudoti ir valstybinės institucijos ar nevyriausybinės organizacijos bei verslas. MOSTA vadovo teigimu, Lietuvoje taip pat yra pavyzdžių, rodančių, kad atviri duomenys leidžia kurti inovacijas ir naujus produktus. „Geriausiai žinomas pavyzdys, matyt, yra mobili viešojo transporto programėlė „Trafi“, kurios pagrindas yra prieiga prie atvirų duomenų. Šis atvejis iliustruoja tai, kad atviri duomenys gali prisidėti prie konkrečios problemos sprendimo, sukuriant naują produktą“, – teigia MOSTA vadovas.

Šiuo metu MOSTA visuomenei yra pateikusi tris atvirų duomenų paketus: absolventų integracijos darbo rinkoje stebėsenos duomenis, mokslo ir verslo bendradarbiavimo MTEP srityje bei pasirengimo aukštojo mokslo studijoms apklausų duomenis. Atvirų duomenų rinkmenų sąrašas bus nuolatos pildomas.

Atviri duomenys – tai duomenys, kuriuos bet kas gali laisvai analizuoti, atsižvelgiant į konkrečius tikslus ar poreikius, ir platinti, dažniausiai tenkinant reikalavimą nurodyti duomenų šaltinį ir reikalavimą pakartotinai naudoti duomenis, atsižvelgiant į jų naudojimo taisykles.

Daugiau informacijos apie atvirų duomenų iniciatyvas galite sužinoti žiūrėdami Susisiekimo ministerijos parengtą video:

Sekite mūsų naujienas:

© 2019 Všį Vyriausybės strateginės analizės centras. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 300845435.

A. Goštauto g. 9, II a, LT-01108 Vilnius. Tel. 8 682 50 100, el. p. info@strata.gov.lt

 

Naudojant Vyriausybės strateginės analizės centro paskelbtą informaciją kituose leidiniuose, žiniasklaidos priemonėse, viešuose pristatymuose ir kitais būdais būtina nurodyti Vyriausybės strateginės analizės centrą kaip šaltinį.

Duomenų rinkimo ir tvarkymo tvarką reglamentuojanti privatumo politika.