agenda baneris

Spausdinti

Moksleiviams svarbiausia - pasirinkti širdžiai artimą profesiją

Kokias studijas pasirinksiu baigęs mokyklą? Daugiau nei pusė paskutiniųjų klasių moksleivių, dalyvavusių MOSTA apklausoje, nežinojo atsakymo į šį klausimą. Tačiau daugiau būsimųjų studentų rinkdamiesi galvojo apie specialybę, artimą širdžiai,  o ne rūpinosi būsima finansine gerove.

Moksleiviai, kurie baigę vidurinę mokyklą neplanuoja toliau mokytis, taip nusprendė, nes nori užsidirbti savo pinigų, išsiaiškinti, kas labiausiai patinka, ar dirbti užsienyje, kur jų nuomone ir be aukštojo mokslo galima gauti darbą ir gerai gyventi. Tokių moksleivių Lietuvoje šiuo metu – kas dešimtas, kaip parodė MOSTA atlikta apklausa, skirta atskleisti skirtingų suinteresuotųjų šalių požiūrį į studijas. Dar tiek pat paskutiniųjų klasių moksleivių planuoja mokytis profesinėje mokykloje, likusieji (79 proc.) ruošiasi studijoms aukštojoje mokykloje.

Tai – tik pirmas žingsnis sprendžiant savo tolesnę ateitį. Būsimi studentai taip pat turi apsispręsti dėl studijų Lietuvoje ar užsienyje, kuriame mieste studijuoti, kurią aukštąją mokyklą ir kokią studijų programą pasirinkti. MOSTA atlikto tyrimo rezultatai atskleidė, kad tik daugiau nei du penktadaliai moksleivių pavasario pradžioje buvo apsisprendę, kokią specialybę studijuoti ir daugiau nei pusė buvo „nusižiūrėję“ studijų mokyklą. Kurią aukštąją mokyklą pasirinkti lengviau apsisprendė tie moksleiviai, kurių bent vienas iš tėvų turi aukštąjį išsilavinimą, kurie gyvena Vilniuje, mokosi geresniais pažymiais.

Moksleivių sprendimą, kurią specialybę pasirinkti, labiausiai lemia tai, ar jiems pavyks įstoti į valstybės finansuojamą vietą. Nemokama studijų vieta aktualesnė moksleiviams, gyvenantiems mažesniuose miestuose, kaimo vietovėse, taip pat aukštais balais besimokantiems moksleiviams.

Visų suinteresuotųjų šalių – moksleivių, studentų, absolventų, dėstytojų, aukštųjų mokyklų administracijos, darbdavių – buvo klausiama, kokią specialybę apskritai reikėtų rinktis: artimą širdžiai, ar tokią, kuri užtikrintų materialinę gerovę. Didžioji dalis apklausos dalyvių pasisakė už tai, kad specialybė turi būti artima širdžiai. Visgi, dirbantys bakalauro studentai, taip pat mokantys už studijas dažniau susimąsto apie tai, kad jos turi užtikrinti ir finansinę gerovę. Šis klausimas dažniau aktualus vyresniems bei ištęstinių studijų studentams.

Nuostatos dėl specialybės rinkimosi: širdžiai mielą ar užtikrinančią materialinę gerovę?