agenda baneris

Spausdinti

Pasaulio ekonomikos forumo konkurencingumo ataskaitoje Lietuva iš 36 vietos pakilo į 35

Pasaulio ekonomikos forumo paskelbtoje 2016–2017 m. bendrojo konkurencingumo ataskaitoje, kurioje įvertinamas 138 šalių ekonomikų konkurencingumas, Lietuva iš 36 vietos pakilo į 35 vietą.

Kaip ir praėjusių metų ataskaitoje lyderių trejetukas nepasikeitė, tai –  Šveicarija, Singapūras ir JAV. Estija išlaikė 30 vietą, Latvija su nepakitusia bendrojo konkurencingumo indekso reikšme smuktelėjo iš 44 į 49 vietą. Pagal metinį indekso pokytį Lietuvos augimas mažesnis už pirmojo penketuko šalių indekso pokyčių vidurkį, bet šiek tiek spartesnis už pirmojo dešimtuko vidurkį. Taigi, jei tokios augimo tendencijos išliks, nors lyderiai ir tolsta, galime tikėtis tolesnio pakankamai spartaus Lietuvos konkurencingumo augimo (2010 m. Lietuva buvo 47 vietoje).

Kokių Lietuvos vertinimų pokyčiai buvo didžiausi, t. y. kokių subindeksų vietos labiausiai pakito per metus?

Išskyrus institucinės aplinkos ir sveikatos ir pradinio ugdymo, kitų 10 bendrųjų rodiklių užimamos vietos pablogėjo. Vertinant institucinę aplinką, terorizmo kaštų verslui indeksas iš 67 pakilo į 45, o investuotojų apsaugos stiprumas – iš 74 į 47, bet valdžios politikos skaidrumo įvertis nukrito iš 35 į 59 vietą. Vertinant makroekonominę situaciją, metinės infliacijos indekso pokytis iš 58 vietos nusileido į 84.

Sveikatos ir pradinio ugdymo srityje pagal besimokančių pradinėse mokyklose skaičių pakilome iš 57 į 32 vietą, tiesa pagal pradinio ugdymo kokybę iš 22 smuktelėjome į 32 vietą. Aukštojo išsilavinimo ir profesinio mokymo srityje visų rodiklių išskyrus vieno, užimamos vietos smuko, o labiausiai – mokyklų valdymo kokybė – iš 53 į 67.

Prekių rinkos efektyvumas. Mokestinių paskatų investuoti poveikio užimama vieta iš 83 pakilo į 68, o TUI taisyklių poveikio verslui – iš 81 į 66. Darbo rinkos veiksmingumo aplinkoje atlyginimo priklausomybės nuo produktyvumo subindekso vieta smuko iš 27 į 46. Finansų rinkos plėtroje paskolų gavimo lengvumas šoktelėjo iš 91 į 53 vietą.

Technologinėje parengtyje TUI ir technologijų perdavimo rodiklis iš 9 vietos nusileido į 24.

Pasaulio ekonomikos forumas kasmet rengia globalaus konkurencingumo tyrimą, kuriame pateikia duomenis ir įžvalgas apie valstybių ekonomikos produktyvumą ir gerovę.

Visą Lietuvos ir kitų šalių vertinimą galima rasti http://reports.weforum.org/global-competitiveness-index/ 

Sekite mūsų naujienas:

© 2020 Všį Vyriausybės strateginės analizės centras. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Juridinio asmens kodas: 300845435.

A. Goštauto g. 9, II a, LT-01108 Vilnius. Tel. 8 682 50 100, el. p. info@strata.gov.lt

 

Naudojant Vyriausybės strateginės analizės centro paskelbtą informaciją kituose leidiniuose, žiniasklaidos priemonėse, viešuose pristatymuose ir kitais būdais būtina nurodyti Vyriausybės strateginės analizės centrą kaip šaltinį.

Duomenų rinkimo ir tvarkymo tvarką reglamentuojanti privatumo politika.