agenda baneris

Spausdinti

Diskusija Seime: kaip gerinti teisėkūros kokybę?

9 1Pagal priimamų įstatymų ar kitų teisės aktų kiekį Lietuva lenkia daugelį Europos Sąjungos šalių. Per praėjusią Seimo kadenciją buvo priimta 3440 teisės aktų, tai yra po 2,3 kasdien. Per ketverius metus iš viso registruota 5413 projektų.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertai atkreipia dėmesį, kad toks Lietuvos teisėkūros intensyvumas sudaro sąlygas pasireikšti vadinamajai „teisėkūros infliacijai“ (angl. legislative inflation), kai įstatymų ar kitų teisės aktų išleidžiama neproporcingai daug, neretai jie tvirtinami skubos tvarka, jų poveikio vertinimai parengiami nepakankamai kokybiškai, dažnai neišvengiama teisės aktų pataisų. Tai neracionaliai eikvoja įstatymų rengėjų ir leidėjų laiką, apsunkina tiek verslo, tiek viešojo sektoriaus kasdieninę veiklą.

Kaip galime gerinti teisės aktų kokybę ir mažinti jų skaičių? Kaip užtikrinti, kad kokybiškai teisėkūrai būtini įrodymai būtų pateikiami laiku ir tinkamai, o valstybės institucijos įgytų reikalingas kompetencijas juos teikti?

Tokiais klausimais balandžio 21 d., trečiadienį, 15:00–16:30 val. vyks STRATA organizuojama EBPO ekspertų ir Seimo narių diskusija. Diskusijos metu EBPO ekspertai pristatys Europos Komisijos struktūrinių reformų paramos projekto „Įrodymais grįstas viešosios politikos formavimas ir viešosios politikos vertinimas Vyriausybės centre“ tarpines išvadas ir rekomendacijas teisėkūros gerinimui Lietuvoje.

„Siekiant normalizuoti teisėkūros procesą Lietuvai reikalingas politinės kultūros pokytis – reguliavimo pakeitimų imtis tik esant pakankamai jų būtinumą pagrindžiančių įrodymų. Tokiam pokyčiui reikalingos prielaidos – įrodymų paklausa politikų, sprendimų priėmėjų pusėje ir valstybės tarnautojų gebėjimai tokius įrodymus surinkti bei pateikti. Tikimės, kad diskusija su EBPO ekspertais prisidės prie konsensuso kūrimo dėl mūsų šalies teisėkūros proceso normalizavimo krypčių ir būdų. Tai unikali galimybė susipažinti su EBPO atliktu Lietuvos įrodymais grįsto valdymo sistemos vertinimu ir rekomendacijomis, kaip ją gerinti“, – sako Giedrius Viliūnas, STRATA vadovas.

Renginio programą rasite paspaudę šią nuorodą. Galutinę Lietuvos įrodymais grįsto valdymo sistemos vertinimo ataskaitą ir rekomendacijas numatoma paskelbti 2021 m. rudenį.