Vyriausybės strateginės analizės centro parengtoje „Ekonomikos pulso“ apžvalgoje pateikiami pagrindinių socialinių ir ekonomikos rodiklių pokyčiai nuo karantino pradžios iki gegužės mėn. pab. Rodikliai lyginami su 2019 m. gegužės mėn. ir ankstesnių metų duomenimis.

Apžvalgoje nagrinėjami stebėsenos duomenys, apimantys gyventojų užimtumą ir padėtį darbo rinkoje, verslo aktyvumą, valstybės biudžetą, paskolas ir investicijas, tarptautinę aplinką ir finansų rinkas bei visuomenės saugumą ir aplinkosaugą.

Pastebima, kad švelninant karantino sąlygas stebėtas ekonominės veiklos sektorių atsigavimas, tačiau jis nebuvo tolygus. Kovo 16 d – gegužės 11 d. darbuotojų skaičius (apdraustųjų) mažėjo 17 iš 19  sektorių, o labiausiai, 12,4 proc., traukėsi apgyvendinimo sektoriuje.

Po pirmo reikšmingo karantino taisyklių švelninimo (gegužės mėn. 11-31 d.), darbuotojų skaičius augo 2 iš 17 susitraukusių sektorių, o gegužės 11 – birželio 8 d. – 14 iš 17 sektorių. Vertinant karantino laikotarpiu labiausiai nukentėjusius sektorius pastebima, kad darbuotojų skaičius auga tik apgyvendinimo ir paslaugų sektoriuje. Tuo metu situacija apdirbamosios gamybos, administracinės ir aptarnavimo veiklos, didmeninės ir mažmeninės prekybos sektoriuose stabilizuojasi.

Tarp įmonių, VMI įtrauktų į nukentėjusių nuo COVID-19 pandemijos sąrašą, gegužės mėn. 62 proc. sudaro didmeninės ir mažmeninės prekybos įmonės, apgyvendinimo ir maitinimo įmonės sudaro 10 proc. Didžiausias įmonių, deklaravusių nulinę apyvartą, dalies augimas, lyginant 2019 ir 2020 m.  balandžio mėn. įvyko labiausiai nuo pandemijos paveiktuose sektoriuose: meninėje, pramoginėje ir poilsio organizavimo, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų veikloje bei žmonių sveikatos priežiūroje ir socialiniame darbe.

Po balandžio mėn. stebėto rekordinio kritimo, vartotojų pasitikėjimo rodiklis gegužę paaugo 5 procentiniais punktais. Lyginant su balandžio mėnesiu, paaugo tiek pramonės, tiek statybos, tiek prekybos sektorių pasitikėjimo rodiklis, o paslaugų sektoriaus pasitikėjimo rodiklis toliau mažėjo.

Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, karantino metu nuo kovo 16 d. iki gegužės 31 d. oro tarša buvo sumažėjusi, palyginus su atitinkamu laikotarpiu 2019 metais.

Apžvalgoje naudojami COVID-19 ekonomikos stebėsenai gaunami duomenys iš 11 duomenų tiekėjų (informacinių sistemų ir registrų) bei kiti išoriniai, vieši duomenų ir informacijos šaltiniai. Apžvalgai parengti naudoti 2020 metų gegužės arba naujausi prieinami duomenys bei pateikiamas palyginimas su 2019 ir ankstesniais metais. Atkreiptinas dėmesys, kad dalis duomenų yra atnaujinami laike ir gali skirtis nuo kituose šaltiniuose pateikiamų duomenų reikšmių.