Tęsiasi Valstybės pažangos strategijos „Lietuva 2050“ parengiamieji darbai. Gegužės ir birželio mėnesiais Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje įvyks šešios diskusijos, kuriose įvairių sričių ekspertai aptars galimus Lietuvos ateities scenarijus pasitelkdami valstybės raidai svarbias temas: tai saugumas, visuomenė, švietimas (mokslas, technologijos), ekonomika, klimato kaita, valstybės valdymas. Pirmoje diskusijoje, kuri vyks gegužės 16 d. Vilniaus universitete (VU), ekspertai kalbėsis apie valstybės ateities saugumo perspektyvas, vaidmenį regione ir tarptautinėje aplinkoje.  

Kovo mėnesį VU ir Vyriausybės strateginės analizės centro (STRATA) surengtose ateities scenarijų rengimo dirbtuvėse įvairių sričių ekspertai, mokslo, verslo, kultūros, visuomenės atstovai apibrėžė keturių pagrindinių galimų Lietuvos ateities scenarijų kontūrus. Kiekviename iš šių scenarijų atsispindi ir šešios tolesnei valstybės raidai per artimiausius kelis dešimtmečius svarbios teminės dimensijos, kurias toliau analizuos ir gilins konkrečios temos ekspertai.

Bus aptartos valstybės ateities saugumo perspektyvos

Gegužės 16 d. VU kartu su STRATA surengė pirmąją diskusiją apie globalią saugumo situaciją ir Lietuvos ateities perspektyvas. Pasak saugumo diskusijos koordinatoriaus, STRATA politikos analitiko Justino Mickaus, tarptautinės politikos ir saugumo dimensija – viena svarbiausių mąstant apie Lietuvos ateitį ir formuojant galimus Lietuvos raidos scenarijus iki 2050 m.

„Auganti įtampa tarp demokratinių ir autokratinių valstybių, spartėjanti sisteminė konkurencija tarp Vakarų ir Kinijos, Rusijos karas Ukrainoje ir agresyvi veikla Afrikoje, demokratijos erozija JAV ir Europoje – vienos ryškiausių šiandien tarptautinę sistemą formuojančių tendencijų“, – pabrėžia J. Mickus.

Saugumo ekspertų vertinimu, Rusijos pradėtas karas Ukrainoje iš esmės keičia po šaltojo karo nusistovėjusią Europos saugumo architektūrą ir turės ilgalaikių padarinių tarptautinei saugumo politikai. Neapibrėžtumą dėl ateities skatina ir auganti globali Kinijos įtaka.

„Nors Lietuvos saugumas ateityje ir toliau liks neatsiejamas nuo kolektyvinio saugumo NATO ir ES sudėtyje, šios Vakarų politinės struktūros, tikėtina, pačios reikšmingai keisis reaguodamos į dabarties ir ateities iššūkius, –  sako J. Mickus. –  Laviruodama tarp šių iššūkių, Lietuva privalės plėtoti aktyvią, išradingą, efektyvią, tvarią ir „vertybiškai pragmatišką“ užsienio ir saugumo politiką. Tad svarbus klausimas: kokia gali ir turi būti Lietuvos geopolitinė strategija siekiant klestėjimo epochoje, kuri jau šiandien vadinama „istorijos pabaigos“ pabaiga?“

Diskusijoje analizuota, kokie gali būti Vakarų ir Rusijos santykiai per artimiausius kelis dešimtmečius, kaip užtikrinti produktyvų JAV ir ES bendradarbiavimą ir NATO bei ES papildomumą, taip pat – kokia yra lietuviška ES vizija, kaip Lietuva turėtų remti trapias demokratijas. Ekspertai aptarė, kaip tarptautinius santykius ir saugumą keis naujos technologijos, kokias naujas galimybes užsienio ir saugumo politikoje Lietuvai atveria klimato kaitos, energetinės transformacijos ir aplinkosaugos klausimai.

Visos teminės diskusijos bus transliuojamos VU, Vyriausybės kanceliarijos „Facebook” paskyrose. Taip pat – portale LRT.lt

TEMINIŲ DISKUSIJŲ KALENDORIUS

Stipri Lietuva kintančiame pasaulyje: valstybės saugumas ir vaidmuo regione bei pasaulyje. Vilniaus universitetas Gegužės 16 d.
Ateities visuomenė: kiek mūsų ir kokie mes būsime? Vilniaus universitetas Gegužės 23 d.
Švietimas, mokslas, technologijos: kaip sukursime ateičiai pasirengusią kūrėjų visuomenę? KTU Gegužės 30 d.
Ekonomikos modeliai ir gyvenimo kokybė ateityje: laimės ekonomika? Vilniaus universitetas Birželio 2 d.
Klimato kaita ir mūsų santykis su aplinka ateityje. Klaipėdos universitetas Birželio 13 d.
Ateities valdymas ir valdysenos modeliai klestinčiai Lietuvai Vilniaus universitetas Birželio 20 d.

Valstybės pažangos strategija „Lietuva 2050“ rengiama naudojant inovatyvų ateities įžvalgų (ang. Foresight) metodą. Planuojama strategijos įgyvendinimo trukmė – daugiau kaip dvidešimt metų (nuo 2024 iki 2050 m.). Pateikti projektą Seimui numatoma iki 2023 m. kovo 10 d. Strategiją „Lietuva 2050“ rengia Vyriausybės kanceliarija, bendradarbiaudama su Seimo Ateities komitetu, STRATA ir Vilniaus universitetu.