Lapkričio 29 d. Seime įvyko konferencija „Parengtis 2050-iesiems – įrodymais grįsti sprendimai ir valdysena Lietuvos ateičiai“. Konferencijos metu pristatyti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertų atliktos diagnostinės studijos „Įrodymų pasitelkimas Lietuvos Vyriausybėje“ rezultatai ir įžvalgos.

Pasak EBPO generalinio sekretoriaus pavaduotojo Jeffrey Schlagenhaufo, šiuo metu Lietuva susiduria su labai specifiniu iššūkiu – teisėkūros infliacija, kuri galimai skatina ir šešėlinę ekonomiką, sukuria perteklinę reguliavimą naštą, o dėl per didelės įstatymų gausos nėra pakankamai galimybių įvertinti jų efektyvumą bei poveikį. „Šioje EBPO ataskaitoje pateikiamos įžvalgos ir rekomendacijos, kaip stiprinti valdžios analitinius gebėjimus įgyvendinant platesnę valstybės tarnybos reformą, didinant prieigą prie įrodymų ir gerinant jų perdavimą, taip pat skatinant diskusijas aukščiausiu politiniu lygiu dėl siektinų rezultatų“, – sakė J. Schlagenhaufas.

Už parengtą ataskaitą EBPO dėkojo Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė. „Tai viena iš progų atsitraukti nuo kasdienybės rūpesčių ir pažvelgti į mūsų valstybės ateitį. Turėtume tokių progų susikurti daugiau. Jų suteikia produktyvus Lietuvos bendradarbiavimas su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija – tai galimybė mūsų institucijoms plačiau pažvelgti į viešosios politikos problemas, taip pat ekspertinių žinių mainų ir įsitinklinimo kanalas“, – sakė premjerė.

„Beveik prieš metus patvirtintoje mano vadovaujamos Vyriausybės programoje yra bendrasis Vyriausybės įsipareigojimas: „kurti žiniomis grįstą politiką ir sistemingai vertinti teisės aktus“. Mano vertinimu, pagrindinė mūsų problema yra per didelis teisėkūros malūnas, suryjantis laiką domėtis žiniomis ir plėtoti tarnautojų gebėjimus, priimti mažiau, bet geresnės kokybės sprendimų. Matau ne tik tiesioginį ryšį tarp teisėkūros infliacijos ir gebėjimų stokos, tai yra ir pasitikėjimo deficito klausimas. Pasitikėjimo didinimą kaip pagrindinę savo politinio darbo kryptį deklaravome Vyriausybės programoje. Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad esamas teisėkūros modelis gana gerai tiko prieš 10–30 metų, nes apsaugojo mūsų tik ką sukurtą ir tvirtėjančią valstybę nuo interesų grupių užvaldymo. Bet laikai pasikeitė, todėl turime rasti būtų mažinti smulkmenišką reglamentavimą. Apie tai kalbėsimės diskusijoje“, – pabrėžė Vyriausybės vadovė.

Pasak I. Šimonytės, konferencija taip pat yra gera proga pratęsti apmąstymus apie Lietuvos valstybės ateitį. „Prieš mėnesį surengėme valstybės pažangos strategijos „Lietuva 2050“ pradžios renginį. Šiandien bus kalbama apie ateitį numatančios valdysenos stiprinimą, kryptį, kurią pradėjome Seime įsteigdami Ateities komitetą. Ją numatome tęsti ir toliau, todėl pokalbiai apie Lietuvos ateities valdyseną yra labai vertingi“, – teigė premjerė.

Šia konferencija baigtas vykdyti Europos Komisijos finansuojamas projektas „Įrodymais grįstos politikos formavimas ir politikos vertinimas Vyriausybės centre“. Konferenciją rengė Vyriausybės strateginės analizės centras (STRATA) ir Vyriausybės kanceliarija, bendradarbiaudami su Seimo Ateities komitetu ir Seimo kanceliarija.

EBPO studija (anglų kalba)

EBPO studijos santrauka (lietuvių kalba)