Nacionaliniame konkurse „Geras dizainas 2021“, skirtame geriausiems šalies dizaino pavyzdžiams atrasti, STRATA projektas nominuotas kaip vienas geriausių Paslaugų, socialinio dizaino ir edukacijos kategorijoje. Šiam konkursui STRATA politikos laboratorija Policy Lab teikė COVID-19 pamokos: atsparesnio viešojo sektoriaus link tyrimo projektą.

Kaip ir kasmet, nominantus išrinko nepriklausoma komisija, sudaryta iš užsienio šalių ekspertų, iš šiais metais konkursui pateiktų 150 paraiškų. Kiekvienoje iš 12-os kategorijų komisija atrinko po tris geriausius darbus. Tradicinė nominantų apdovanojimų ceremonija įvyks spalio 13 dieną Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, Vilniuje.

Trumpai apie projektą

Projektas „COVID-19 pamokos: atsparesnio viešojo sektoriaus link” –  tai pavyzdys, kaip pasitelkus dizaino metodus ir kompetencijas, ieškoma būdų, kaip fiksuoti esamas praktikas ir jas versti ateities veiksmais, padedant organizacijoms tapti atsparesnėms, lanksčiau reaguoti bei atsigauti po sistemos sukrėtimų ir neapibrėžtumo, ištikus krizei. Dizaino proceso funkcija šiame projekte – „humanizuoti“ problemas, tyrinėti kontekstus, jausenas ir kitus žmogiškuosius aspektus, bendros kūrybos principais atrasti naujas, galbūt net ir netikėtas koncepcijas ir patirtis. Vartotojų poreikiams nustatyti bei ateities simuliacijoms kurti buvo pasitelkiami dalyvaujamojo dizaino ir ateities mąstymo įrankiai, organizuotos bendrakūrybos veiklos.

Šis projektas vyko pandemijos kontekste, kai Lietuvos viešasis sektorius susidūrė su įvairiais iššūkiais ir turėjo priimti sprendimus šiems iššūkiams spręsti. Įgyvendinant projektą buvo bendradarbiaujama su Užimtumo tarnyba prie LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Valstybinė darbo inspekcija prie LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir Vilniaus dizaino kolegija. Siekiant įvertinti ir įsivaizduoti ateityje laukiančių pokyčių poveikį institucijoms, jų santykiui tarpusavyje ir su vartotojais (klientais), buvo ieškoma trumpalaikių ir ilgalaikių sprendimų. Susisteminus medžiagą, buvo sudarytos vartotojų „personos“ bei 6 nedidelės apimties scenarijai, kurie buvo naudojami kaip proceso moderavimo įrankiai bendrakūrybos veiklose su institucijomis. Projekto rezultatas – rekomendacijos projekte bendradarbiavusioms institucijoms.

STRATA pateiktas projekto pristatymas.