Praleisti meniu

Bendros kūrybos pagalba buvo ieškoma sprendimų, kaip tobulinti poveikio vertinimo sistemą

  Tęsdama darbus teisinio reguliavimo poveikio vertinimo srityje 2023 m. spalio 26 d. STRATA organizavo praktines dirbtuves „Veiksminga teisinio reguliavimo poveikio vertinimo sistema: misija ne(įmanoma)?“  į bendros kūrybos dirbtuves registravosi daugiau nei 30 Vyriausybės kanceliarijos, įvairių ministerijų ir kitų valstybės institucijų darbuotojų. Dirbtuvių dalyviai diskutavo apie poveikio vertinimų rengėjams kylančius iššūkius ir kliūtis, trukdančias kuo geriau įveiklinti poveikio vertinimo sistemą dabar ir ateityje.

  Pirmoji dirbtuvių dalis buvo skirta silpnųjų dabartinės sistemos vietų paieškai, kylančių iššūkių ir priežasčių lemiančių jų atsiradimą, identifikavimui ir aptarimui. Naudojantis sistemų mąstyme naudojamu „ledkalnio“ metodu (tai, kas matoma virš vandens, yra tik nedidelė dalis to kas yra po vandeniu), dirbtuvių dalyviai siekė ne tik pasidalinti savo patirtimi poveikio vertinimo srityje, bet ir atrasti tai, kas yra „po vandeniu“. Buvo aptartos šioje srityje vyraujančios tendencijos ir struktūros, bandyta išsiaiškinti, kaip ir kodėl jos atsiranda, kokie įpročiai, išankstinės nuostatos ar veikimo modeliai lemia sprendimus, susijusius su poveikio vertinimų rengimu ir panaudojimu teisėkūros procese.

  Dirbtuvių dalyviai pateikė įdomių pastebėjimų, pagristų asmenine patirtimi. Atkreiptas dėmesys, kad rengiant poveikio vertinimus, ministerijose retai kada sutelkiamos reikalingų kompetencijų turinčios komandos, todėl šį darbą atliekantys tarnautojai tampa „žmonėmis-orkestrais“.

  Antrojoje dirbtuvių dalyje dalyviai buvo pakviesti susitelkti į idealios poveikio vertinimo sistemos konstravimo darbus. Diskusijų metu išryškėjo esminiai tokios sistemos elementai: stipri ir kompetetinga koordinuojanti institucija, už poveikio vertinimą atsakingi struktūriniai padaliniai ar nuolatinės ekspertų grupės ministerijose, gerai veikianti metodinė pagalba poveikio vertinimų rengėjams, tinkamas planavimas ir įgyvendinimas, poveikio vertinimų kokybės priežiūra ir kt. Daugelis dalyvių pabrėžė, kad tinkamai veikianti poveikio vertinimo sistema – tai būtina prielaida kokybiškai teisėkūrai užtikrinti ir pasitikėjimui valdžios institucijomis didinti.

  Šiemet planuojama surengti dar dvejas dirbtuves – lapkričio 16 d. ir lapkričio 30 d. Jose bus diskutuojama apie tai, kaip turėtų būti tobulinama poveikio vertinimo sistema, bus ieškoma praktinių sprendimų, galinčių paskatinti pokyčius ir stiprinti poveikio vertinimo kultūrą.

  Veiklos koordinatorė ir tyrimo vadovė:

  Dr. Jolanta Droždz,  STRATA Vyr. Politikos analitikė
  Kontaktai pasiteiravimui: +370 608 37362, el. p. jolanta.drozdz@strata.gov.lt

  Tyrimo komanda:
  Dovilė Gaižauskienė, STRATA Vyr. politikos analitikė

  Šioje svetainėje naudojami slapukai

  Slapukai padeda užtikrinti, kad jūs gaunate geriausią patirtį naudojantis mūsų svetaine. Norėdami sužinoti daugiau, skaitykite mūsų slapukų politiką.