Praleisti meniu

Įrankiai

Screenshot 2023 10 31 at 14.42 1

  Analitinės informacijos biblioteka (AIB)

  AIB sukurta bendradarbiaujant LR Vyriausybės kanceliarijos, Vyriausybės strateginės analizės centro bei Nacionalinės Mažvydo Bibliotekos specialistams. Joje sukaupta ir viešajai prieigai pateikiama Lietuvoje ir apie Lietuvą 2000 – 2023 m. sukurtų apie 1700 viešosios politikos vertinimų, tyrimų ir kitokių analitinių ataskaitų.

  D. U. K.

  Koks yra AIB tikslas?

  Analitinės informacijos bibliotekoje skaitmeniniu formatu renkami visi valstybės finansuojami, viešojo sektoriaus valdyme pritaikomi tyrimai. AIB siekiama, kad tyrimai būtų plačiai naudojami priimant politinius sprendimus ar analizuojant tendencijas visuomenėje. Įrodymai padeda ne tik atrasti tinkamiausią sprendimą, bet ir įtikinti suinteresuotas grupes judėti pasirinkta kryptimi. Vienoje vietoje talpinami darbai padės taupyti viešuosius resursus, nekartojant jau atliktų tyrimų ir pasinaudojant sukauptais duomenimis bei įžvalgomis.

   

  Kas gali naudotis AIB?

  AIB yra Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos valdoma visiems prieinama, nemokama platforma, skirta įrodymais pagrįstos politikos formavimui. Šis įrankis padeda atverti svarbius duomenis visai visuomenei. Tačiau, pirmiausia, jis skirtas viešojo sektoriaus dalyviams – politikams, savivaldybių, ministerijų ir kitų įstaigų darbuotojams – tiems, kurie priima politinius, viešojo valdymo sprendimus.

  Kur rasti AIB?

  Analitinės informacijos biblioteką galima rasti Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos internetiniame puslapyje: https://ibiblioteka.lt/metis/

  Kaip prisijungti ir kaip ieškoti šaltinių AIB (viešoji paieška)?

  1. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos internetiniame puslapyje: https://ibiblioteka.lt/metis/

  2. Pasirinkę skiltį „Detalioji paieška“.

  3. Detaliosios paieškos skiltyje „Bibliotekos duomenys“ pasirinkite „Analitinės informacijos biblioteka“.

  2 Analitines informacijos biblioteka 1

  4. Norint susiaurinti paiešką, galima naudoti raktinius žodžius arba toliau ieškoti pagal užsakovą, tyrimo ataskaitos autorių, viešojo valdymo sritį ir kitus kriterijus.

   

  Kaip prisijungti prie AIB strateginio valdymo sistemos dalyviams?

  Strateginio valdymo dalyviams, kurie institucijose atsakingi už įrodymų įkėlimą į AIB, skirta AIB darbinė aplinka: https://darbas.libis.lt/login-external. Prisijungus naudoti išplėstinę paiešką.

  Prie AIB darbinės aplinkos prisijungti galima tik turint individualius prisijungimus. Norint gauti individualų prisijungimą, reikia kreiptis į STRATA specialistą (šiuo metu Dalia Jacikevičė, el. paštas dalia.jacikevice@strata.gov.lt, tel.: +370 607 85 990).

  Kur kreiptis kilus klausimams apie AIB?

  Klausimais susijusiais su AIB turiniu, prašome kreiptis į STRATA vyr. politikos analitikę Dalią Jacikevičę, el. paštu dalia.jacikevice@strata.gov.lt, tel.: +370 607 85 990.

  Klausimais susijusiais su LIBIS sistema – LNMMB el. paštas konsultacijos@lnb.lt.

  Daugiau apie AIB bei jos valdymą rasite metodinėje priemonėje.

  Žmogiškųjų išteklių prognozavimo sistema (ŽIPS)

  Žmogiškųjų išteklių ilgalaikės paklausos ir pasiūlos prognozės skirtos informuoti politikos formuotojus apie darbuotojų ir įgūdžių kaitą darbo rinkoje. Jos leidžia numatyti galimą darbuotojų skaičiaus disbalansą (perteklių ar trūkumą) ir tikėtinus įgūdžių atitikties darbo vietų reikalavimams iššūkius. Ilgalaikių prognozių tikslas – atsižvelgiant į šalies Ekonominės raidos scenarijų ir oficialiąsias Lietuvos gyventojų skaičiaus prognozes, rengti ir skelbti žmogiškųjų išteklių paklausos ir pasiūlos prognozių rezultatus, leidžiančius įvertinti darbuotojų ir įgūdžių pokyčius, priimti pagrįstus žmogiškųjų išteklių valdymo sprendimus.

  D. U. K.

  Koks yra Žmogiškųjų išteklių prognozavimo sistema (ŽIPS) tikslas?

  Ilagalaikių prognozių tikslas – atsižvelgiant į šalies Ekonominės raidos scenarijų ir oficialiąsias Lietuvos gyventojų skaičiaus prognozes, rengti ir skelbti žmogiškųjų išteklių paklausos ir pasiūlos prognozių rezultatus, leidžiančius įvertinti darbuotojų ir įgūdžių pokyčius, priimti pagrįstus žmogiškųjų išteklių valdymo sprendimus.

  Kas gali naudotis ŽIPS?

  Prognozės skirtos informuoti politikos formuotojus apie darbuotojų ir įgūdžių kaitą darbo rinkoje dešimties metų laikotarpiu. Prognozės leidžia numatyti galimą darbuotojų skaičiaus disbalansą (perteklių ar trūkumą) ir tikėtinus įgūdžių atitikties darbo vietų reikalavimams iššūkius (per aukšta kvalifikacija / per žema kvalifikacija).

  Prognozių rezultatai skelbiami dvejose švieslentėse: išorinėje – prieinama visiems vartotojams STRATA ir Valstybės duomenų agentūros portaluose; vidinė – prieinama tik registruotiems vartotojams (žmogiškųjų ištekių politiką formuojančių institucijų analitikams ir tyrėjams).  Kontaktas registracijai – linas.kadys@eimin.lt

  Kaip gali būti panaudojami ŽIPS duomenys?

  ŽIPS informacija gali būti naudojama diskusijoms ir sprendimams dėl žmogiškųjų išteklių politikos formavimo.

  Kur rasti ŽIPS?

  STRATA portale www.strata.gov.lt , Valstybės duomenų agentūros portale https://osp.stat.gov.lt

  Kokią informaciją galima rasti ŽIPS švieslentėje?

  Švieslentėje pateikiama informacija pateikiama trimis blokais:

  • Bendrosios prognozės. Pateikiama prognozuojama darbo vietų skaičiaus kaita dešimties metų laikotarpiu. Atitinkamai išskleidžiamas darbo vietų skaičiaus pokytis pagal sektorius bei darbo vietų struktūros pokyčiai pagal kvalifikacijos lygmenį.
  • Paklausą sudaro du elementai: plėtros ir pakeitimo paklausos prognozės. Plėtros paklausa įvertina tikėtiną darbo vietų plėtrą arba traukimąsi (atkiruose ekonomikos sektoriuose) dėl numatomos makroekonominių veiksnių dinamikos (sukurtos produkcijos, darbo produktyvumo, technologijų vystymosi ir pan.). Pakeitimo paklausa parodo, kiek naujų darbuotojų prireiks dėl iš darbo rinkos pasitraukiančių darbuotojų. Tarp pagrindinių pasitraukimo priežasčių – išėjimas į pensiją, emigracija, mirtis.
  • Pasiūlą sudaro tikėtina švietimo pasiūla (absolventų srautas pagal įgytos kvalifikacijos lygmenį) ir darbo jėgos pasiūla (potencialiai į darbo rinką galintys įsilieti 15–64 metų amžiaus Lietuvos gyventojai).
  Kur kreiptis kilus klausimams apie ŽIPS?

  Kilus klausimams ar norint pateikti pastebėjimus apie ŽIPS, galite kreipti į STRATA politikos analitikus el. paštu: giedre.beleckiene@strata.gov.lt, liutauras.kazlavickas@strata.gov.lt

  Šioje svetainėje naudojami slapukai

  Slapukai padeda užtikrinti, kad jūs gaunate geriausią patirtį naudojantis mūsų svetaine. Norėdami sužinoti daugiau, skaitykite mūsų slapukų politiką.