Praleisti meniu

Ką STRATA politikos analitikas veikia VU TSPMI?

  VU TPMI dėstytoja dr. Ieva Giedraitytė dėsto kursą „Šiuolaikiniai ES iššūkiai“. Kovo mėnesį būtent šio kurso studentams STRATA vyr. analitikas Justinas Mickus skaitė paskaitą apie ES geo-ekonominiame pasaulyje.

  Paskaitoje Justinas apžvelgė globalios ekonomikos raidos tendencijas: globalizacijos tempo lėtėjimą, geopolitinę fragmentaciją, įvairių pasaulio valstybių pastangas vystyti gynybinius ar „ekonominio saugumo“ instrumentus ir strategijas.

  O kas yra geo-ekonomika?

  Geo-ekonomika tai – naujadaras, reiškiantis sandūrą tarp geopolitikos ir ekonomikos, nusakantis labiau strateginį saugumo ir panašiais interesais grįstą požiūrį į prekybą, investicijas, pramonę bei kitas ekonomikos sritis.

  J. Mickus. Asmeninio archyvo nuotrauka

  Pagrindiniai paskaitos teiginiai

  Šiandien vyraujančios tendencijos leidžia teigti, kad globali ekonomika išgyvena „geo-ekonominį momentą“, kai ekonominiai tarpusavio priklausomybės ryšiai gali būti vis labiau išnaudojami siekiant strateginių ir saugumo politikos tikslų. Šis  „geo-ekonominis momentas“ yra susijęs su bent trimis struktūrinėmis tendencijomis: globaliais galios poslinkiais į Rytus, klimato kaita ir žaliuoju perėjimu bei technologine transformacija ir skaitmenizacija.

  Paskaitoje Justinas taip pat pristatė ES poziciją, rodančią siekį išlaikyti negrėsmingus tarpusavio priklausomybės ryšius ir apsisaugoti nuo jų instrumentalizavimo pavojaus, pirmiausia per priklausomybių ribojimą ir naujus gynybinius instrumentus. Kalbėta ir apie ES politikos trūkumus, pirmiausia, apie nepakankamai išvystytą „pozityvią“ ekonominio saugumo pusę, tai yra, santykinai menkas pastangas vystyti savo pačios ekonominę bazę. Paskaita baigėsi diskusija apie Kinijos dominuojančią poziciją kritinių technologijų vertės grandinėse, ES vidaus politikos dinamiką ir Globalių Pietų valstybių padėtį.

  Šioje svetainėje naudojami slapukai

  Slapukai padeda užtikrinti, kad jūs gaunate geriausią patirtį naudojantis mūsų svetaine. Norėdami sužinoti daugiau, skaitykite mūsų slapukų politiką.