Praleisti meniu

Lietuvos energetinė nepriklausomybė: strateginiai pokyčiai ir ateities perspektyvos

    Šį savaitgalį įvyks vienas svarbiausių įvykių Lietuvos energetikos istorijoje – Baltijos šalys atsijungs nuo posovietinio energetikos žiedo BRELL, centralizuotai valdomo iš Maskvos, ir sinchronizuosis su kontinentinės Europos tinklais. Tai žingsnis, simbolizuojantis Lietuvos ir kitų Baltijos šalių bendrą siekį stiprinti energetinį saugumą ir nepriklausomybę.

    Vyriausybės strateginės analizės centras (toliau – STRATA) užsienio partneriams parengė Lietuvos patirties apžvalgą „Lietuvos energetinės sistemos transformacija: nuo absoliučios priklausomybės iki visiškos nepriklausomybės“ (apžvalga atlikta anglų kalba „Lithuania’s energy system transformation: from full dependence to total independence“, susipažinti galite čia). Ši STRATA parengta apžvalga parodo, kad sistemingai veikiant, įmanoma įgyvendinti ambicingus tikslus ir pakeisti istoriškai susiklosčiusią energetikos sektoriaus trajektoriją.

    Apžvalgoje nagrinėjama šalies energetikos sektoriaus raida nuo Lietuvos nepriklausomybės atgavimo iki šių dienų. Atsižvelgiant į geopolitinius iššūkius ir jų įtaką Lietuvos energetinei nepriklausomybei, išskirti ypatingos svarbos infrastruktūros projektai, tokie kaip Būtingės naftos terminalas ir suskystintų gamtinių dujų laivas-saugykla „Independence“, kurie tapo kertiniais mažinant Lietuvos energetinę priklausomybę nuo Rusijos. Pabrėžiamas reikšmingas progresas atsinaujinančios energetikos skatinimo srityje – 2024 metais apie 70 proc. elektros energijos Lietuva pagamino iš atsinaujinančių išteklių. Šie bei kiti veiksmai leido Lietuvai atsisakyti rusiškos naftos, gamtinių dujų ir elektros importo, o 2022 metais Lietuva tapo pirmąja Europos šalimi, visiškai nutraukusia bet kokį energetinį importą iš Rusijos.

    Apžvalgoje atskleista, kad Lietuvai pasiekti energetinį savarankiškumą padėjo aiškus priklausomybės keliamų grėsmių suvokimas, prioritetinių projektų įgyvendinimas bei įrodymais grįstas požiūris. Šie veiksniai ne tik mažino Rusijos įtaką, bet ir skatino nacionalinę gamybą bei importo šaltinių diversifikaciją.

    STRATA apžvalgoje pateikiamas ir žvilgsnis į ateitį – pristatoma energetikos sektoriaus vizija iki 2050 metų, numatanti reikšmingus pokyčius, kurie ne tik sustiprins saugumą, bet ir prisidės prie ekonomikos augimo, aplinkosaugos gerinimo bei socialinių iššūkių sprendimo. Lietuvos energetinės nepriklausomybės kelias – tai strateginių investicijų, politinės valios ir inovacijų derinys. Šalis tapo pavyzdžiu Europai, demonstruojančiu, kaip galima sėkmingai atsisakyti priklausomybės nuo rusiškų energijos šaltinių. Tikimasi, kad ateityje Lietuva ne tik pasieks visišką energetinę autonomiją, bet ir taps svarbiu energetikos eksportuotoju regione.

    Šioje svetainėje naudojami slapukai

    Slapukai padeda užtikrinti, kad jūs gaunate geriausią patirtį naudojantis mūsų svetaine. Norėdami sužinoti daugiau, skaitykite mūsų slapukų politiką.